Filozofia to trudna dziedzina i naprawdę nie jestem pewna, czy jakieś ważniejsze, filozoficzne teorie lub sentencje, poza tymi Niccolo Machiavellego,  utkwiły mi w pamięci. Ostatnio przez przypadek natykam się na cytaty z Schopenhauera, którego coraz bardziej podziwiam, głównie dlatego, że jego twierdzenia są dla mnie zrozumiałe i mimo upływu 150 lat od jego śmierci, nic nie straciły na swojej aktualności. To bardzo cieszy.

Jakiś czas temu wpadłam na taki cytat z jednego z jego prac. Dla mnie jest wspaniałe streszczenie ogólnie spotykanego zjawiska polegającego na tym, że zbyt często dajemy wiarę w to co przeczytamy lub usłyszymy, powtarzamy to dalej, nie zagłębiając się w sprawdzanie dowodów, a nawet nie próbując kwestionować oczywistych, dostrzegalnych sprzeczności. Tak jest po prostu łatwiej żyć 😉 . Artur Schopenhauer ujął to w następujący sposób:

To, co się nazywa zdaniem ogółu, jest ściśle biorąc zdaniem dwóch lub trzech osób i o tym przekonalibyśmy się, gdybyśmy mogli obserwować powstanie takiego ogólnie przyjętego poglądu. Zauważylibyśmy wtedy, że tylko dwie lub trzy osoby najpierw to zdanie przejęły od innych albo wypowiedziały same, a inni z uprzejmości uwierzyli, w przekonaniu, iż rzecz była gruntownie zbadana. Uważając tych pierwszych za dostatecznie kompetentnych, przyłączyło się do tego zdania najpierw kilku następnych. Tym znowu uwierzyło wielu innych, którzy z lenistwa woleli po prostu uwierzyć od razu, zamiast podjąć mozolne badania. I tak z dnia na dzień narastała liczba tych leniwych i łatwowiernych zwolenników; gdy bowiem taki pogląd przyjęła już znaczna liczba osób, wówczas następni uważali, że to się mogło stać tylko dzięki słuszności tego poglądu. Pozostali zaś byli teraz zmuszeni uznawać to, co już zostało ogólnie uznane, jeżeli nie chcieli uchodzić za niespokojne głowy, które się opierają ogólne uznanym poglądom, lub za zarozumialców, którzy chcą być mądrzejsi od całego świata. Podzielanie tego poglądu stało się obowiązkiem. Nieliczni, którzy są zdolni do wydawania własnych sądów, muszą teraz milczeć; ci zaś, którym wolno mówić, to ludzie niezdolni do własnego zdania i własnego sądu, którzy są tylko echem cudzych poglądów; tym gorliwiej jednak i tym fanatyczniej ich bronią. Nienawistny jest im każdy myślący inaczej, i to nie tyle z powodu zuchwalstwa, jakie wykazuje wypowiadając własne zdanie; rzecz taka im się nigdy nie zdarza i w gruncie rzeczy są tego świadomi. Krótko mówiąc, bardzo mało ludzi umie myśleć, ale jakiś pogląd chce mieć każdy. I cóż pozostaje innego, jak przejąć gotowy pogląd od innych, zamiast wypracować go samemu?”
( Arthur Schopenhauer – Erystyka, czyli sztuka prowadzenia sporów )

cytat pochodzi ze strony: http://lubimyczytac.pl/cytaty/8449/autor/arthur-schopenhauer/3

To tylko jedna z ciekawych myśli tego pana, ale pozostałe są również godne uwagi 🙂

Poniżej kilka starych pocztówek z wizerunkiem Artura Schopenhauera:

 

  1. Pocztówka wydana przed 1905 rokiem:

2.

Pocztówka niemiecka wydana  ok. 1910 roku przez wydawnictwo Stengel:

3. Stara pocztówka niemiecka, ok. 1930 roku wydana przez Allianz und Stuttgarter LebensversicherungsBank-Aktiengesellschaft

Skany pocztówek pochodzą z serwisu: https://www.delcampe.net

Artur Schopenhauer był niemieckim filozofem urodzonym w Gdańsku pod koniec XVIII wieku.

/do miłego

Elżbieta Jedyńska