Dzisiaj, z 30 kwietnia na 1 maja odbywa się sabat czarownic – na górę Brocken w Niemczech ściągają wiedźmy stare i młody, aby odbyć rytualny taniec i kopulować z diabłem 🙂  Obrzędy popularne w krajach nordyckich, często i chętnie były dokumentowane dawniej na obiegowych kartach pocztowych, stąd dzisiaj możemy podziwiać ich piękno oraz pamięć starej tradycji.

Jedną z moich ulubionych serii jest 12-częściowy zestaw pocztówek autora Otto Stieffel ‚a pt. ” WALPURGISNACHT ” ..  oto dwie karty z tej serii:

Otto Stieffel WALPURGISNACHT 2 Die alte Baubo

Otto Stieffel WALPURGISNACHT 2 Die alte Baubo

Otto Stieffel WALPURGISNACHT 4 Hexleins 1ste Fahrt

Otto Stieffel WALPURGISNACHT 4 Hexleins 1ste Fahrt

Wszystkie pocztówki z tej serii można obejrzeć w muzeum TUTAJ:

Walpurgisnacht autorstwa Otto Stieffel ‚a to wspaniały, kompletny zestaw złożony z 12 pocztówek chromolitograficznych poświęconych obrzędom odprawianym w Noc Walpurgii, kiedy to mroczne oblicze świata bierze w swe władanie ziemskie istoty i zaprasza je do tańca prowadzącego jedynie do zguby i potępienia. Autorem grafik jest Otto Stieffel, który posiłkując się postaciami zaczerpniętymi z mitologii, opowiadań, literatury stworzył sugestywny obraz tej największej, wiedźmiej imprezy, odprawianej corocznie w górach Harz. Uczestnicy wydarzeń zostali powołani do życia pod postacią sylwetek – cieni (Schattenbilder), ale to wystarczyło im, żeby nieźle narozrabiać. Wydane około roku 1919 pocztówki, z wyjątkiem jednej, są w bardzo dobrym stanie i co należy podkreślić, występują wraz z oryginalną obwolutą. Wszystkie ilustracje , które możemy podziwiać na kartach, ukazały się także w dużym formacie 40 x 45 cm w postaci grafik artystycznych, dostępnych w cenie 25 Marek za kompletną tekę.

Wydanie: Edm. von König’s Kunstverlag, Heidelberg
Druk: Graphische Kunstanstalten F. Bruckmann A.-G., München


1899 Taniec i Orgie Czarownic HEXENTANZPLATZ

1899 Taniec i Orgie Czarownic HEXENTANZPLATZ

Widzisz te młode, nagie czarownice
I tamte stare z zasłoną na ciele?
Bądźże uprzejmy i wypogódź lice,
Trud z nimi mały, a uciechy wiele.-
Słyszę coś na kształt dźwięku instrumentów.
Przeklęta kocia muzyka!
Lecz i do tego z czasem się przywyka.
Pójdź! Pójdź! Nie traćmy momentów!
Ja cię wprowadzę i pewną mam wróżbę,
Żeć zobowiążę przez tę nową służbę.
I cóż powiadasz? Przestrzeń to niemała;
Końca nie widać; sto ogni w rząd pała;
Tańcują, gwarzą, piją i kochają;
Żyć i umierać z tak ochoczą zgrają.
(…)”
[fragment kwestii Mefistofelesa, Faust, J.W. Goethe, Część pierwsza, Noc Walpurgii]

Hexentanzplatz to płaskowyż w saksońskich górach Harz, gdzie w noc z 30 kwietnia na 1 maja gromadzą się czarownice by po odprawieniu tańców odlecieć na miotłach, widłach oraz dowolnej maści stworach na pobliską górę Brocken. Aby zabawa była pyszniejsza, czarownice – młode i stare, nacierają siebie i swoje „latające przyrządy” specjalnym magicznym mazidłem, które wprowadza je upajający, orgiastyczny trans. Pląsy, głośne śpiewy i krzyki podgrzewają atmosferę fety, którego kluczowym momentem jest zabawa na wspomnianej górze Brocken, a tam kopulacja z diabłem. Jest to istotny powód do radości dla Mefistofelesa, który tak się rozrzewnił na myśl o zbliżającej się imprezie.

Piękna pocztówka chromolitograficzna z końca XIX wieku. Z lewej strony widzimy wzlatujące kruki, półnagie czarownice na widłach, miotłach i rozmaitych stworach w trakcie podróży na górę Brocken.

______

Gruss vom Brocken – Pozdrowienia z Brocken.

Brocken to wzgórze, które upodobały sobie czarownice; tam 1 maja odbywa się wielka impreza Walpurgis-Feier. Wiedźmy wg pradawnej tradycji dosiadają dzikie stworzenia i martwe przedmioty aby dostać się na Brocken, tutaj dziki, kozły, miotły i inne. W takim miejscu nie mogło zabraknąć szczurów i nietoperzy. Noc już w pełni, diabeł – mistrz ceremonii – już nie może się doczekać.

Walpurgisnacht

Walpurgisnacht

W Niemczech, przed II Wojną Światową powstało naprawdę wiele pięknych pocztówek poświęconych czarownicom i ich szczególnym obrzędom. Zachęcam do poszukiwań tych kart, najlepiej posługując się odpowiednimi hasłami lub ich kombinacjami np. Walpurgisnacht Postkarte / Hexentanzplatz Pozstkarte / Brocken Postkarte / (Postkarte / Ansichtskarte)

Elżbieta Jedyńska