Pogoń za szczęściem to urocza pocztówka, którą nabyłam przy ul. Piotrkowskiej w Łodzi. Urzekła mnie rewersem – piękną korespondencją w dawnym stylu i awersem – uniwersalnym przesłaniem w formie alegorii.

Pocztówka przedstawia szlachcica pędzącego na rumaku. Młodzieniec goni piękną nagą dziewczynę, która trzyma w dłoni koronę, co ma pewnie symbolizować władzę i pieniądze. Mężczyzna wpatrzony w dziewczynę i koronę rozpaczliwie wyciąga doń  dłoń, i chodź cel jest tuż tuż, to jednak nieosiągalny. Jeźdźca czeka rychła katastrofa, gdyż zbliżając się do celu, zbliża się do przepaści, nad którą wisi jedynie pojedyncza ,  cienka belka, niemożliwa do pokonania. Tuż za mężczyzną pędzi na mrocznym rumaku śmierć, która symbolizuje nieuchronnie zbliżający się koniec „wyścigu”. Warto zwrócić uwagę na leżącą pod rumakiem szlachcica młodą kobietę, stratowaną w pogoni. Symbolizuje ona najpewniej utracone uroki życia, których nie dostrzegł protagonista, zaaferowany próżnym polowaniem na szczęście.

Przesłanie obrazu wydaje się być jasne – zbyt często gonimy za mrzonkami  – iluzorycznym szczęściem, które szczęściem nie jest, biorąc udział w wyścigu skazanym na niepowodzenie, poświęcamy swoje życie sprawom, które są bez wartości, a śmierć jest zawsze pół kroku za nami, towarzyszy nam zawsze. Jednocześnie zbyt często zapominamy, aby cieszyć się urokami tego wszystkiego, co los nam rzuca pod nogi za darmo – wtedy tratujemy te szanse i  całe piękno, którym moglibyśmy się cieszyć, gdybyśmy mieli czas przystanąć i odpuścić ślepą gonitwę.

 

Stara Pocztówka, Rudolf Henneberg W pogoni za Szczęściem, Die Jagd nach dem Glueck, Stengel Dresden

Stara Pocztówka, Rudolf Henneberg W pogoni za Szczęściem, Die Jagd nach dem Glueck, Stengel Dresden

Pocztówka w powiększeniu TUTAJ

Na rewersie znajduje się ujmujący liścik Albina do Gieni, cały sprzed 1oo lat. ( Tak tak, to nie poezja, kiedyś ludzie tak po prostu pisali na co dzień 🙂 wiem, bo mam takich pocztówek więcej. )

Najdroższa Gieniu!
Nie wiem, czemu Cię ścigam.
Nie wiem, czego żądam.
Serce magią tęsknoty kusisz i zniewolisz.
Trawisz mię jak pożogą i jak  rana kolisz. Dech zapierasz nadzieją że już Cię oglądam….
najwierniejszy Ci Albin

rewers Stara Pocztówka, Rudolf Henneberg W pogoni za Szczęściem, Die Jagd nach dem Glueck, Stengel Dresden

rewers Stara Pocztówka, Rudolf Henneberg W pogoni za Szczęściem, Die Jagd nach dem Glueck, Stengel Dresden

 

 

 

 

Tytuł oryginalny: Die Jagd nach dem Glück

Autor: Rudolf Henneberg

Wydanie: Stengel & Co, Dresden, no .29749

Reklamy