Skalne miasto w miejscowości Adršpach to malownicza atrakcja turystyczna położona tuż przy czesko-polskiej granicy. Atrakcja nie byle jaka, bo już od dwóch wieków odwiedzana przez znane osobistości, do których należały niewątpliwie koronowane głowy i artyści. Skalne Miasto odwiedził także Johann Wolfgang von Goethe, a jego popiersie i tablica pamiątkowa znajdują się przed wejściem do miejsca oznaczonego jako „Wielki Wodospad”.

Adršpach Skalne Miasto Rock Town Czech Republic (1)

Adršpach Skalne Miasto Rock Town Czech Republic (Johann Wolfgang von Goethe)

 Warto się tam wybrać, jeżeli odwiedzacie Kotlinę Kłodzką ( z Kudowy-Zdroju jest do Adrspachu ok. 30 km samochodem. Zwiedzanie form skalnych nie jest męczące, a świadczy o tym fakt, że spacerują tam nawet rodziny z małymi dziećmi i wózkami. Oczywiście dla chętnych jest też kilka miejsc, gdzie trzeba się trochę powydrapywać po schodkach.

Miejsce zachwyciło mnie pięknem, nie sądziłam, że skały mogą być takie ciekawe i urocze. Nie bez znaczenia jest moja fascynacja diabełkami i czarownicami –  uważam, że sceneria znakomicie nadaje się do jakiegoś filmu fantasy z tymi „kreaturami” w roli głównej. Czarownic szukałam na próżno (a założę się, że nie raz się tam spotykają, jak to zresztą robiły w dawnych czasach), ale za to spotkałam diabełka z widłami, który przywitał mnie już na samym początku wycieczki.

diabełek strzegący skalnego miasta w Adrspachu

diabełek strzegący skalnego miasta w Adrspachu

Nie wygląda groźnie, prawda ? Powiedziałabym, że raczej sam wygląda nietęgo, a przynajmniej jest zdziwiony 🙂

Przez wiele lat wiedza o Skalnych Miastach, leżących w okolicach Teplic nad Metują i Adrszpachu (bo to nie jest jedyne w tym rejonie) była stosunkowo niewielka. Okoliczni mieszkańcy mieli szukać tam schronienia, kiedy czuli się zagrożeni w swoich domach. W skałach znajdowali kryjówkę i ochronę przed niebezpieczeństwami w czasach wojny.  Pierwsi pionierzy turystyki zaczęli się pojawiać w tamtych okolicach dopiero ok. roku 1700. Najstarszy wizerunek skał Adrszpaskich pochodzi z 1739 roku i prezentuje się następująco:

Skały Adrspaskie, 1739

Skały Adrszpaskie, 1739

Budowa pierwszej sieci szlaków turystycznych miała miejsce po 1824 roku, kiedy wśród skał wybuchł pożar, który zniszczył prawie całą tamtejszą roślinność.

Poniżej zamieszczam trzy pocztówki przedwojenne (lata ok. 1900-1920) prezentujące widoki skał w okolicy Adrspachu i Teplic nad Metują.

Skalne Miasto Adršpach na starej pocztówce

Skalne Miasto Adršpach na starej pocztówce

Skalne Miasto Adršpach na starej pocztówce

Skalne Miasto Adršpach na starej pocztówce

Skalne Miasto Adršpach na starej pocztówce

Skalne Miasto Adršpach na starej pocztówce

Poniżej trochę zdjęć wykonanych latem. Niezwykle uroczo prezentuje się sztuczny staw z cudowną, miejscami turkusową wodą. Gdybym miała lepszy aparat i więcej zdolności, można by  spróbować zrobić fotkę do żurnala.

Adrspach Skalne Miasto Rock Town 6

.Adrspach Skalne Miasto Rock Town 9

.Adrspach Skalne Miasto Rock Town 8

.Adrspach Skalne Miasto Rock Town 7

.Adrspach Skalne Miasto Rock Town

.Adrspach Skalne Miasto Rock Town 5

.Adrspach Skalne Miasto Rock Town 4

.Adrspach Skalne Miasto Rock Town 3

.

.

Adrspach Skalne Miasto Rock Town 2

Adrspach Skalne Miasto Rock Town 2

Poniżej  zdjęcia z głębszych partii skał. W czasie wycieczki, temperatura na zewnątrz sięgała ponad 35 stopni Celsjusza i naturalnie, wszyscy byli w T-shirtach. Pomiędzy tymi wysokimi skałami panuje jednak swoisty mikroklimat – miejscami jest bardzo wilgotno i stosunkowo chłodno; ponieważ dostawałam gęsiej skórki, przypuszczam, że temperatura tam musiała być w okolicach 16-17 stopni Celsjusza.

Adršpach Skalne Miasto Rock Town Czech Republic (2)

. Panorama uchwycona na jednym z punktów widokowych.Adršpach Skalne Miasto Rock Town Czech Republic (3)

.Adršpach Skalne Miasto Rock Town Czech Republic (4)

.

Adršpach Skalne Miasto Rock Town Czech Republic (5)

.

Adršpach Skalne Miasto Rock Town Czech Republic (6)

.

Adršpach Skalne Miasto Rock Town Czech Republic (7)

. Zwykli śmiertelnicy, jak ja, zwiedzają miejsce trasą „wózkową” czyli tędy, gdzie można przejechać z maluszkiem wózkiem spacerowym. W czasie dobrej pogody spotyka się wielu śmiałków, którzy wolą patrzeć na skały z góry, gdzie trzeba wspinac się już na własną rękę i na własne ryzyko …

Adršpach Skalne Miasto Rock Town Czech Republic (8)

. „Głowa Cukru” – jedna z najcharakterystyczniejszych skał  tego miejsca ….wygląda, jakby za chwilę miała się przewrócić ….

Adršpach Skalne Miasto Rock Town Czech Republic (9)

.

Adršpach Skalne Miasto Rock Town Czech Republic (10)

Co mnie zastanawia, że ludzie niby żyli w innych czasach, w innym świecie, ale zawsze miewali te same problemy i potrzeby. Na wielu skałach zachowały się do dnia dzisiejszego pamiątkowe „wpisy” turystów sprzed 100-150 lat, którzy podobnie jak dzisiejsi uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów, pałali niepohamowanym pragnieniem pozostawienia po sobie śladu dla potomności.  Czy to wandalizm w stylu retro ? Nie wiem, jednak mogę stwierdzić z całym przekonaniem, że onegdaj ludzie przywiązywali większą wagę do charakteru pisma 🙂

Adršpach Skalne Miasto Rock Town Czech Republic (12)

. Taka sobie „Mysia Dziura” i niezwykle wąski przesmyk międzyskalny …. niewątpliwie, patrząc na nasz sposób życia i jedzenia,  coraz mniej osób będzie mogło się tędy przecisnąć …

Adršpach Skalne Miasto Rock Town Czech Republic (13)

.Takie śliczne drzewo. Niektóre drzewa dosłownie rosną na skałach, oplatając je korzeniami niczym ramionami…

Adršpach Skalne Miasto Rock Town Czech Republic (14)

Naskalne wpisy do pamiętnika zapalonych podróżników i turystów sprzed bardzo wielu lat  … (jak widać, starali się pisac czytelnie, nie to co teraz )

Adršpach Skalne Miasto Rock Town Czech Republic (15)

.Mistycznie wyglądająca Brama Gotycka – wg. informacji z przewodnika, polecił ją wybudować, wraz z siecią chodników turystycznych, mostów, kładek i schodów, Ludvik Karel Nadherny w 1839 roku. Tutaj znajdowało się pierwsze wejście na skały, dlatego też trasa znajdująca się przed Bramą Gotycką zwana jest skalnym przedmieściem.   Okolice Bramy Gotyckiej są pięknym przykładem środowiska, gdzie występują mchy i paprocie. Przekraczając Bramę Gotycką docieramy do form skalnych znanych pod nazwami ” Słoniowy Rynek”, „DiabelskiZąb” (ale ten to mi się zupełnie inaczej skojarzył), „Diabelski Most”, „Wieża Elżbiety”.

Adršpach Skalne Miasto Rock Town Czech Republic (16)

Skały Adrspaskie – informator turystyczny PDF do pobrania

Reklamy