piękna japońska pocztówka  z początku XX wieku, Zachód słońca Inland sea akashi

piękna japońska pocztówka z początku XX wieku, Zachód słońca Inland sea akashi

Zachody słońca są, wg Le Figaro ,  ponoć  motywem najczęściej spotykanym na kartach pocztowych. Nie mam żadnych danych, żeby z tym twierdzeniem polemizować, jednak zawsze miałam wrażenie, że znacznie popularniejszym motywem są kwiaty, chociaż ze względu na ilość samych kart okolicznościowych (imieniny, urodziny, ślub), gdzie flora jest nieodłącznym składnikiem wizualnym. Zachody słońca jako takie  nie wydają się być dzisiaj przedmiotem specjalnego zainteresowania ze strony kolekcjonerów pocztówek, chociaż na pewno cieszyły się i  cieszą nadal powodzeniem wśród turystów wysyłających znajomym życzenia z wakacji. Bez względu na to, na pewno są przez zbieraczy poszukiwane konkretne pocztówki z określonych miejsc, gdzie zachód słońca jest jednym z elementów estetycznych.

pocztówka ok. 1911, zachód słońca Island Thunder Storm At Sunset Lake Champlain

pocztówka ok. 1911, zachód słońca Island Thunder Storm At Sunset Lake Champlain

Niezaprzeczalna uroda zjawiska, jakim jest zachód słońca jest na pewno wielką zachętą do zbierania pocztówek go przedstawiających.  Osoba decydująca się na taki krok bez wątpienia może liczyć na nieprzebrany ocean dostępnego materiału, a tym samym ogromną frajdę z zabawy.  Zaletą tych pocztówek jest ich stosunkowo niska cena, co pozwala na stworzenie imponującej kolekcji przy relatywnie niewielkim nakładzie finansowym. Do tego, z czasem dochodzą takie oto „smaczki” jak ten poniżej :

Rouen, Zachód Słońca,

Rouen, Zachód Słońca,

Kartka wzbudza pewne konsternacje, gdyż jej tytuł to „Rouen, zachód słońca” (z francuskiego  coucher = iść spać, zachód, soleil=słońce), a  przedstawia kloszarda zażywającego błogiego relaksu na chodnikach francuskiego Rouen. Samo zdjęcie pochodzi z ok. 1900 roku.  Czy to dowcip wydawcy, który może chciał w ten sposób upamiętnić drzemkę znanego w okolicy biedaka o nazwisku lub ksywce „Słoneczko”? Nie jest to jedyna pocztówka ilustrująca tę ciekawą scenkę, wszystkie jej kopie, wcześniejsze i późniejsze edycje noszą ten sam lub podobny tytuł. (źródło: link). Ta i wiele zagadek czeka na filokartystów – wystarczy zagłębić się w temat.

Tutaj link do galerii starych pocztówek z widokami zachodów słońca

A także inna galeria pocztówek z tym samym motywem:

Sunset over Arran from Marine Hotel TroonSunset in the Badlands Postcard_img774Bayou Sunset"Sunset on Manila Bay"SAN JUAN, P.R. RPPC - S. S. Carolina leaving Harbor at Sunset, San Juan, P. R. - Message on back identifies scene.Sunset,Inverlochy, Fort William
Lyme Regis Sunset from Church Cliff

Via Flickr:
pocztówki z zachodem słońca